Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Możliwość uzyskania dofinansowania dla przedsiębiorstw należących do sektora MŚP z regionalnych programów operacyjnych województwa małopolskiego, śląskiego oraz opolskiego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020

Możliwość uzyskania dofinansowania dla przedsiębiorstw należących do sektora MŚP z regionalnych programów operacyjnych województwa małopolskiego, śląskiego oraz opolskiego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020

W nowej perspektywie finansowej 2014-2020 na regionalne programy operacyjne w całej Polsce zostanie przeznaczonych ponad 31 mld euro, z czego ponad 7,3 mld euro trafi do trzech województw – małopolskiego, śląskiego oraz opolskiego (co stanowi ponad 23% wszystkich funduszy na programy regionalne). Najwięcej środków otrzyma województwo śląskie (prawie 3,5 mld euro), natomiast najmniej otrzyma województwo lubuskie (0,9 mld euro).

author box img

Marcin Kirsz

Zaktualizowano: 19 maja 2015 19.05.2015 Czas lektury: 8min
  • Więcej poradników o dotacjach unijnych

Ponad 2823 Specjalistów od Dotacji Unijnych blisko Ciebie

Regionalne Programy Operacyjne w nowej perspektywie finansowej 2014-2020

W nowej perspektywie finansowej 2014-2020 na regionalne programy operacyjne w całej Polsce zostanie przeznaczonych ponad 31 mld euro, z czego ponad 7,3 mld euro trafi do trzech województw – małopolskiego, śląskiego oraz opolskiego (co stanowi ponad 23% wszystkich funduszy na programy regionalne). Najwięcej środków otrzyma województwo śląskie (prawie 3,5 mld euro), natomiast najmniej otrzyma województwo lubuskie (0,9 mld euro).

Poniższa mapka prezentuje podział środków (w euro) w wybranych województwach.

Zdjęcie nr 1

W regionalnych programach operacyjnych województwa małopolskiego, śląskiego oraz opolskiego najwięcej środków zostanie przeznaczonych na następujące obszary:

  • ochrona środowiska (inwestycje związane z efektywnością energetyczną);
  • infrastruktura transportowa;
  • konkurencyjność przedsiębiorstw;
  • rynek pracy
  • inwestycje w badania i rozwój

Na powyższe obszary zostanie przeznaczonych prawie 4,2 mld euro, co stanowi około 57% wszystkich środków przeznaczonych na wszystkie trzy programy operacyjne. Większość z tych środków nie trafi do przedsiębiorców tylko do jednostek samorządu terytorialnego, jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych, szkół wyższych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, organizacji pozarządowych oraz osób bezrobotnych.

Przedsiębiorcy w nowej perspektywie będą mogli liczyć na wsparcie głównie na zwiększenie konkurencyjności (inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia), prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, wyposażenie laboratoriów oraz projekty związane z ze zwiększeniem efektywności energetycznej i inwestycje w infrastrukturę służącą do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.

Wsparcie w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego był jednym z pierwszych, który został zatwierdzony przez Komisję Europejską. W ramach niniejszego programu przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w następujących obszarach:

  • BADANIA, ROZWÓJ I INNOWACJE

    W ramach niniejszego obszaru wsparcie w postaci dotacji otrzymają projekty związane z przeprowadzaniem badań przemysłowych i prac rozwojowych oraz polegające na tworzeniu nowej lub rozwoju istniejącej infrastruktury badawczo-rozwojowej. Aby otrzymać dofinansowanie na niniejsze działania, przedsięwzięcie musi się wpisywać w Regionalne Inteligentne Specjalizacje Województwa Śląskiego 2013-2020 – należą do nich:

    • energetyka;
    • medycyna;
    • technologie informacyjno-komunikacyjne

  • INNOWACJE W MŚP

    Wsparcie w postaci dotacji uzyskają przedsięwzięcia obejmujące rozwój/rozbudowę przedsiębiorstwa, w szczególności inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny. Efektem realizacji projektu musi być wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych produktów lub usług.


  • TECHNOLOGIE INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNE

    Wsparcie dotacyjne będzie przeznaczone na projekty związane z nabyciem narzędzi informatycznych, które będą wspierać prowadzenie działalności, zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz. Wspierane będą inwestycje, w wyniku których przedsiębiorstwa będą mogły prowadzić sprzedaż produktów i usług w Internecie, świadczyć e-usługi, współpracować z innymi przedsiębiorstwami wykorzystując nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne.


  • INWESTYCJE W ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORSTW

    W tym obszarze wsparcie będzie udzielane w formie instrumentów finansowych (pożyczek, poręczeń, gwarancji). Wsparcie uzyskają projekty związane ze wzmacnianiem podstawowej działalności lub wejściem na nowe rynki.


  • EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA, ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII ORAZ KOGENERACJA

    Wsparcie w postaci pożyczek będzie przeznaczone na:

    • modernizację i rozbudowę linii produkcyjnych na bardziej efektywne energetycznie;
    • głęboką i kompleksową modernizację energetyczną budynków;
    • zastosowanie technologii efektywnych energetycznie;
    • zastosowanie energooszczędnych technologii produkcji i użytkowania energii;
    • wprowadzanie systemów zarządzania energią;
    • budowę, rozbudowę i modernizację infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

    Natomiast wsparcie w postaci dotacji będzie przeznaczone na budowę i modernizację instalacji do produkcji energii w wysokosprawnej kogeneracji.

Wsparcie w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego

W województwie małopolskim przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie przede wszystkim na:

  • BADANIA I INNOWACJE

    W ramach tego obszaru przedsiębiorstwa mogą otrzymać wsparcie w postaci dotacji na realizację projektów badawczo-rozwojowych oraz rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej. Ponadto w celu wzmocnienia współpracy przedsiębiorstw z sektorem nauki będą dostępne tzw. bony na innowacje. Bony będzie można przeznaczyć na:

    • usługi badawczo-rozwojowe związane z opracowywaniem, rozwojem lub praktycznym zastosowaniem nowego lub ulepszonego produktu, usługi, bądź zmian procesowych;
    • usługi w zakresie wzornictwa;
    • usługi ochrony własności intelektualnej.

    Aby otrzymać dofinansowanie na powyższe działania, przedsięwzięcie musi się wpisywać w Regionalne Inteligentne Specjalizacje Województwa Małopolskiego 2014-2020 – należą do nich: life science (nauka o życiu), technologie informacyjno-komunikacyjne, chemia, energia zrównoważona, produkcja metali i wyrobów metalowych oraz wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych, elektrotechnika i przemysł maszynowy, a także przemysły kreatywne i czasu wolnego


  • AKTYWNOŚĆ MIĘDZYNARODOWA

    Wsparcie w postaci dotacji zostanie przeznaczone na ekspansję na rynki zagraniczne w szczególności na np. opracowanie strategii działalności międzynarodowej, udziału w charakterze wystawcy w zagranicznych targach itp.


  • ROZWÓJ I KONKURENCYJNOŚĆ PRZEDSIĘBIORSTW

    W ramach niniejszego obszaru wsparcie będzie udzielane zarówno w postaci dotacji jak i pożyczek. Dotacje będą przeznaczone na przedsięwzięcia polegające na wdrożeniu wyników prac B+R (wprowadzeniu na rynek nowych produktów, procesów lub usług) opracowanych w ramach własnej działalności lub nabytych. Ponadto dotacje będą mogły także uzyskać przedsiębiorstwa działające na rynku dłużej niż 24 miesiące wytwarzające urządzenia wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnychPożyczki natomiast będą dostępne dla przedsiębiorstw, które zamierzają zainwestować w rozwój/rozbudowę, w szczególności inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny.


    Dostępne będą także bony na doradztwo dla przedsiębiorstw działających na rynku dłużej niż 24 miesiące. Bony mogą zostać przeznaczone na zakup specjalistycznych sług doradczych.


  • EKO-PRZEDSIĘBIORSTWA

    Wsparcie w postaci pożyczek lub poręczeń będzie przeznaczone na:

    • kompleksową modernizację energetyczną budynków
    • inwestycje w zakresie instalacji wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych
    • kompleksowy projekt obejmujący: modernizację energetyczną budynków ora inwestycje w zakresie instalacji wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych,
    • rozwój budownictwa energooszczędnego oraz pasywnego

Wsparcie w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego również był jednym z pierwszych, który został zatwierdzony przez Komisję Europejską. W ramach niniejszego programu operacyjnego przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie w następujących obszarach:

  • BADANIA, ROZWÓJ I INNOWACJE

    Główne typy przedsięwzięć, które będą finansowane zarówno w formie dotacji jak i pożyczek to:

    • budowa, rozbudowa, zakup wyposażenia dla zaplecza badawczo-rozwojowego w celu rozwoju działalności innowacyjnej;
    • badania naukowe i przemysłowe, prace rozwojowe, linie pilotażowe itp.

    Wsparcie będą mogły otrzymać przedsiębiorstwa, które będą realizowały projekty umożliwiające rozwój branż zidentyfikowanych jako inteligentne specjalizacje regionalne tj. technologie chemiczne, budownictwo i drewno, przemysły: maszynowy, metalowy i energetyczny, technologia rolno-spożywcza oraz zdrowa żywność.


  • PODNOSZENIE INNOWACYJNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW

    Wspierane będą przedsięwzięcia mające na celu tworzenie produktów i usług o zaawansowanych możliwościach z istotnym wkładem technologicznym. Projekty mogą polegać na rozbudowie przedsiębiorstwa, prowadzącej do wprowadzenia na rynek nowych produktów/usług, zmianie procesu produkcyjnego lub sposobu świadczenia usług, a także inwestycjach w nowoczesne maszyny i sprzęt produkcyjny.


    Wsparcie w postaci dotacji przewidziane będzie przede wszystkim dla przedsiębiorstw z terenów przygranicznych (powiat nyski, prudnicki oraz głubczycki).


  • TECHNOLOGIE INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNE

    Do wsparcia w formie dotacyjnego będą mogły kwalifikować się projekty z zakresu stosowania produktów i usług opartych na TIK, a także sprzedaży produktów i usług w Internecie (e-usługi i e-handel), tworzenia i udostępniania usług elektronicznych odpowiadających potrzebom oraz wprowadzania procesów modernizacyjnych.


  • POPRAWA KONKURENCYJNOŚCI PRZEDSIĘBIORSTW

    Na działania związane poprawą pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw na rynku oraz rozwojem prowadzonej działalność gospodarczą będą przeznaczone instrumenty zwrotne.


  • INTERNACJONALIZACJA PRZEDSIĘBIORSTW

    Efektem wsparcia w ramach niniejszego obszaru powinna być zwiększona ekspansja przedsiębiorstw na rynki zagraniczne, dywersyfikacja geograficzna prowadzonej działalności oraz liczba nawiązywanych kontaktów zagranicznych. Wsparcie w postaci dotacji będzie mogło zostać przeznaczone na udział w wydarzeniach krajowych i międzynarodowych, m.in. w targach, opracowanie strategii dla działań międzynarodowych itp.


  • ZWIĘKSZONA EFEKTYWNOŚC ENERGETYCZNA

    W ramach niniejszego obszaru wsparcie będzie udzielane w większości w formie pożyczek i poręczeń, natomiast dotacje zostaną przeznaczone w szczególności dla przedsiębiorstw z podregionu nyskiego. Wsparcie będzie można uzyskać m.in. na:

    • głęboka modernizacja energetyczna budynków w przedsiębiorstwach;
    • instalacje służące do wytwarzania, przetwarzania, magazynowania oraz przesyłu energii ze źródeł odnawialnych (jako uzupełniający element projektu);
    • wsparcie zastosowania technologii odzysku energii wraz z systemem wykorzystania energii ciepła odpadowego.

  • ZWIĘKSZONY POZIOM PRODUKCJI ENERGII ZE ŹRÓDEŁ ODNAWIALNYCH

    Wsparcie w postaci pożyczek lub poręczeń zostanie skierowane dla przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą z wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych na:

    • inwestycje w infrastrukturę służącą do produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (wiatrowej, słonecznej, biomasy oraz pozostałych, w tym geotermalnej);
    • inwestycje w instalacje służące dystrybucji ciepła pochodzącego z OZE, instalacje do produkcji biokomponentów i biopaliw.

Podsumowując wszystkie trzy programy operacyjne, możemy stwierdzić iż najwięcej funduszy w formie dotacji dla przedsiębiorców zostanie przeznaczonych na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz inwestycje wysoce innowacyjne (często polegające na wdrożeniu prac B+R). Dotacje w mniejszym stopniu również będą przeznaczone na wykorzystanie rozwiązań teleinformatycznych w przedsiębiorstwach oraz na działania eksportowe, związane ze zdobywaniem nowych rynków zagranicznych.

Natomiast na inwestycje, które nie mają innowacyjnego charakteru będą dostępne instrumenty zwrotne typu pożyczki lub poręczenia. Pożyczki w znacznym stopniu będą także przeznaczone na działania związane ze zwiększeniem efektywności energetycznej oraz inwestycje w odnawialne źródła energii.



Opracowano:
Marcin Kirsz
Fertis Consulting

Dodano: 19 maja 2015 Zaktualizowano: 19 maja 2015

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco